Trofea myśliwskie i ich sprzedaż – czy faktycznie praktyka kół łowiecki jest optymalna pod względem korzyści podatkowych?

Interpretacja prawa podatkowego nastręcza zazwyczaj wiele problemów. Hipoteza zawarta w jednostce redakcyjnej konkretnej normy prawnej zawiera przeważnie pojęcia ogólne i niedookreślone. Rodzi to w konsekwencji wiele obaw u podatników, co skutkuje zazwyczaj niezwykle zachowawczym postępowaniem. Podatnicy nie są bowiem w stanie dokonać właściwej subsumpcji zaistniałego w ich zindywidualizowanym stanie faktycznym problemu z odpowiednią normą prawną.

Kluczowym staje się zatem dokonanie odpowiedniego wyboru rozwiązania, które pozwoli osiągnąć  zamierzone rezultaty. Należy pamiętać, że chcąc uzyskać właściwą wykładnię w prawie podatkowym nie jest najważniejszym dążenie do odnalezienia jakiejkolwiek odpowiedzi na postawione pytanie, lecz umiejętne formułowania właściwych pytań w oparciu o prawidłowo zdefiniowane zdarzenia przyszłe.

Niewłaściwe podejście do kwestii związanych ze sprzedażą trofeów, brak wsparcia oraz troski o dobro kół łowieckich mogło przynosić – na przestrzeni ostatnich kilku lat – ogromne straty finansowe. Niezwykle ważna jest zatem optymalizacja podatkowa, doradztwo i wsparcie w wypracowaniu właściwych metod oraz procesu związanego z pozyskiwaniem i wprowadzaniem trofeów do obrotu.

Koła łowieckie – w kooperacji z Biurami Polowań, którymi są firmy zewnętrzne – w ramach prowadzonej działalności organizują usługi turystyczne w zakresie polowań dewizowych i krajowych na obszarze obwodów łowieckich. Poprzez organizację polowania rozumieć należy zapewnienie myśliwemu kompleksowego pobytu tj. zakwaterowanie, wyżywienie oraz umożliwienie dokonania odstrzału zwierzyny zgodnie z przepisami Prawa Łowieckiego. Trofea myśliwskie zostają odsprzedane myśliwemu lub do Biura Polowań, cała zaś transakcja powinna znajdować odzwierciedlenie na fakturze VAT.

Ponadto podkreśla się, iż stosownie do zasad metodycznych klasyfikacji statystycznych zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność: swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

O Nas

Od początku mojej praktyki zawodowej, priorytetem było dla mnie świadczenie usług na najwyższym poziomie jako fundamentu dla budowania zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa wśród moich Klientów. To właśnie szacunek do nich jest dla mnie wartością najwyższą, najwyższym honorem zaś możliwość wykonywania zawodu adwokata.

Skontaktuj się z nami!